Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Savoy House Sofia 8-light chandelier makes a stunning statement with its fluid, sculptural form. Waves of open metalwork create graceful movement around dramatic spears of bubble glass, each illuminated from within by integrated LED for brilliant sparkle. The Noble Brass finish amplifies the glow, giving the entire design a warm, contemporary radiance. Sofia is 36" wide and offers an adjustable height ranging from 28.5" to 82.5". It comes with four 12" downrods and one 6" downrod to help you achieve the perfect placement. A bold work of modern artistry, this chandelier brings energy and elegance to any space.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | ETL/CETL |
| Finish: | Noble Brass |
| Family: | Sofia |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Clear Bubble |
| Width: | 36 |
| Length: | 36 |
| Height: | 28.5 |
| Minimum Height: | 28.5 |
| Maximum Height: | 82.5 |
| Weight: | 21.12 |
| Wire Length: | 80 |
| Rod Length: | 4x 12, 1x 6 |
| Canopy: | 5.12 x 5.12 x 1.0 |
| Shade/Glass Dimensions: | 1.8 x 1.8 x 7.5 |
| Bulb Count: | 8 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 4.5W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 745 |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.