Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The four-light Oslo Fan D'Lier makes a beautiful visual statement in any room. In addition to serving as a fashion-forward chandelier with a white fabric shade and a sculptural outer frame in a warm brass finish, Oslo is equipped with a functional ceiling fan cleverly concealed within its 30" high x 26" wide frame. Illumination is provided by four Edison-base bulbs.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans |
| Certification: | ETL/CETL |
| Finish: | Warm Brass |
| Family: | Oslo |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Metal, ABS, Fabric |
| Shade Material: | White Fabric |
| Width: | 26 |
| Length: | 26 |
| Height: | 12.9 |
| Minimum Height: | 20.75 |
| Maximum Height: | 30.75 |
| Weight: | 20.9 |
| Wire Length: | 80 |
| Rod Length: | 1x 18 + 1x 8 |
| Canopy: | 7.25 x 7.25 x 2 |
| Blade Span: | 12 |
| Blade Pitch: | 15 Degrees |
| Airflow: | 870 |
| Airflow Efficiency: | 0.274 |
| Control Included: | Yes |
| Light Kit: | Yes |
| Bulb Count: | 4 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Wattage: | 6W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 500 |
| CRI: | 80+ |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.