Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Designed by Dann Foley, the Savoy House Leland 1-light pendant pairs sleek structure with refined materials. A slender frame finished in Noble Brass supports a pointed spear of white opal glass that glows beautifully when lit by the integrated LED light source. Leland is 6" in width and has an adjustable height ranging from 16.25" to 70.25". Comes with four 12" downrods and one 6" downrod.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Mini Pendants |
| Certification: | ETL/CETL |
| Finish: | Noble Brass |
| Designer: | Dann Foley |
| Family: | Leland |
| Style: | Mid-Century Modern |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | White Opal |
| Width: | 6 |
| Length: | 6 |
| Height: | 16.25 |
| Minimum Height: | 16.25 |
| Maximum Height: | 70.25 |
| Weight: | 4.71 |
| Wire Length: | 80 |
| Rod Length: | 4x 12, 1x 6 |
| Canopy: | 5.0 x 5.0 x 1.25 |
| Shade/Glass Dimensions: | 6 x 6 x 15.25 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 10W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 377 |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.