Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Savoy House Ferndale 4-light Fan D'Lier brings you the superbly stylish look of rattan in a new and unique way! Two intricately woven shades of rattan resin overlap to create a double dose of texture that pairs nicely with the Warm Brass finish. You can use this Fan D'Lier indoors or in covered outdoor areas thanks to its damp area rating. Ferndale uses an efficient DC motor, includes four standard size dimmable LED bulbs of 8 watts per bulb and has a handheld remote control for extra convenience. It is 20" in width and 11" in height. Comes with a 4" downrod and an 18" downrod. Fan D'Liers are a Savoy House exclusive that combines the best of ceiling fans with the best of chandeliers in one fabulously fashionable fixture. These custom designs are inspired by high-end designer styles and take top trends to a whole new level.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans with Light |
| Certification: | ETL/CETL |
| Finish: | Warm Brass |
| Family: | Ferndale |
| Body Material: | Metal, ABS, Resin Rattan |
| Shade Material: | Resin Rattan |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 20 |
| Length: | 20 |
| Height: | 11 |
| Minimum Height: | 15 |
| Maximum Height: | 29 |
| Weight: | 12.1 |
| Wire Length: | 80 |
| Rod Length: | 1x 4, 1x 18; 30 degree swivel |
| Canopy: | 7.5 x 7.5 x 2.22 |
| Shade/Glass Dimensions: | 20 x 20 x |
| Blade Span: | 12 |
| Blade Pitch: | 15 Degrees |
| Fan Motor: | DC 70 x 44 MM 11.7W 6-Speed Reversible Motor |
| Airflow: | 1145 |
| Airflow Efficiency: | 97.86 |
| Control Included: | Yes |
| Blade Finish: | Gold |
| Light Kit: | Yes |
| Bulb Count: | 4 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Wattage: | 6W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.