Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Savoy House Farrell LED wall sconce was designed by Dann Foley, an award-winning interior designer known for impeccable style and elevated detail. A tube of white opal glass is wrapped in intricate laser-cut metalwork and accented with pieces of natural black marble, striking a captivating balance between modern elegance and organic drama. The Warm Brass finish heightens the glow. Farrell is 21" in height, 4.5" in width and extends 7" from the wall.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | ETL/CETL |
| Finish: | Warm Brass |
| Designer: | Dann Foley |
| Family: | Farrell |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Metal, Glass, Marble |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 4.5 |
| Length: | 7 |
| Height: | 21 |
| Weight: | 11.55 |
| Backplate: | 1.18 x 4.53 x 20.98 |
| Shade/Glass Dimensions: | 2.95 x 2.95 x 9.57 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 9.5W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 539 |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.