Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Savoy House Farrell LED trestle light was designed by Dann Foley, an award-winning interior designer admired for his luxurious and expressive aesthetic. Its elongated tube of white opal glass features intricate laser-cut metalwork and natural black marble accents, delivering a sculptural, luminous focal point. The Warm Brass finish adds inviting warmth. Farrell is 42" in width, 5.88" in length and has an adjustable height ranging from 4" to 58". Comes with eight 12" downrods and two 6" downrods.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Linear Suspensions |
| Certification: | ETL/CETL |
| Finish: | Warm Brass |
| Designer: | Dann Foley |
| Family: | Farrell |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Metal, Glass, Marble |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | White Opal |
| Width: | 42 |
| Length: | 5.88 |
| Height: | 4 |
| Minimum Height: | 4 |
| Maximum Height: | 58 |
| Weight: | 19.62 |
| Wire Length: | 80 |
| Rod Length: | 8x 12, 2x 6 |
| Canopy: | 6.0 x 40.0 x 1.38 |
| Shade/Glass Dimensions: | 2.95 x 12.2 x 2.95 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 21W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1345 |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.