Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
This Savoy House Falster 1-light sconce is the perfect way to add a touch of chic midcentury modern style in any room! It features a clear seeded glass shade that recalls the shape of a coupe glass paired with a simply sleek structure finished in warm brass. Falster is 7" in height, 5.75" in width and extends 8.50" from the wall. A 4-watt G4 LED bulb is included.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | UL/CUL |
| Finish: | Matte Black |
| Family: | Falster |
| Style: | Craftsman & Mission |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 5.75 |
| Length: | 8.5 |
| Height: | 7 |
| Extension: | 8.5 |
| Weight: | 1.9 |
| Backplate: | 4.75 x 4.75 x 0.81 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | G9 |
| Bulb Wattage: | 3W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 160 |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.