Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Savoy House Dryden 2-light wall sconce is like a beautiful diamond bracelet for your home. Dramatically faceted and pointed pieces of crystal decorate a simple structure that is finished in goes-with-anything matte black. Dryden is 12" in height, 4.5" in width and extends 5.5" from the wall. It uses two G9 size LED bulbs of up to 4 watts per bulb. Damp area rated.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | UL/CUL |
| Finish: | Matte Black |
| Family: | Dryden |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal, Crystal |
| Shade Material: | Crystal |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 4.5 |
| Length: | 5.5 |
| Height: | 12 |
| Extension: | 5.5 |
| Weight: | 4.4 |
| Backplate: | 4.5 x 5.5 |
| Bulb Count: | 2 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Base: | G9 |
| Bulb Wattage: | 4W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 400 |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.