Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Large in scale and style, the Savoy House Dryden 12-light chandelier is like a beautiful diamond bracelet for your home. Dramatically faceted and pointed pieces of crystal decorate a simple circular structure that is finished in goes-with-anything matte black. Dryden is 30" in height and 32" in diameter. It uses twelve G9 size LED bulbs of up to 4 watts per bulb. Comes with 120" of chain and 144" of cord.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | UL/CUL |
| Finish: | Matte Black |
| Family: | Dryden |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal, Crystal |
| Width: | 32 |
| Length: | 32 |
| Height: | 30 |
| Minimum Height: | 30.5 |
| Maximum Height: | 150 |
| Weight: | 36.96 |
| Wire Length: | 144 |
| Chain Length: | 120 |
| Canopy: | 5.83 x 5.83 x 1 |
| Bulb Count: | 12 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Base: | G9 |
| Bulb Wattage: | 4W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1400 |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.