Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
In an artful mix of traditional and contemporary, the Denali collection gives the classic medium of crystal a modern twist by pairing it with innovative LED lighting and a matte black finish with polished chrome accents. The streamlined spears of K9 clear crystal receive added brilliance from the eco-friendly, dimmable 5-watt LED light source providing 600 lumens in a warm 3000K color temperature with 90 CRI per element. This stylish six-light LED chandelier measures 28.25" wide x 27.25" high and can be adjusted in height from 33.25" to 81.25".
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | UL/CUL |
| Finish: | Matte Black with Polished Chrome Accents |
| Family: | Denali |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal, Crystal |
| Width: | 28.25 |
| Length: | 28.25 |
| Height: | 27.25 |
| Minimum Height: | 33.25 |
| Maximum Height: | 81.25 |
| Weight: | 31.9 |
| Wire Length: | 80 |
| Rod Length: | 4x 12; 1x 6 |
| Canopy: | 5 x 5 x 1 |
| Bulb Count: | 6 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 5W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| CRI: | 90+ |
| Integrated LED: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.