Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Become enthralled by the highly textured and intricate design on this Emma LED table lamp by Coco & Dash, which packs a ton of style into a small package! It’s extra convenient, too, because it is portable and rechargeable so you can use it anywhere you want. A plated brass shade concentrates and directs the light. Tap directly on the top center of the shade to switch the light on or off. This lamp is 10" in height and 6.5" in width. It gives off 240 lumens at a 3000K color temperature.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Table Lamps |
| Finish: | Brass |
| Designer: | Coco & Dash |
| Family: | Emma |
| Style: | Traditional & Classic |
| Body Material: | Metal, Acrylic |
| Width: | 6.5 |
| Length: | 6.5 |
| Height: | 9.88 |
| Weight: | 3.5 |
| Shade/Glass Dimensions: | 6.5 x 6.5 x 4.75 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 2.3W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 150 |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.