Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Savoy House
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The fabulous half-moon style design of this Cora LED table lamp from Coco & Dash is sure to draw attention, no matter where you use it! A plated brass shade and detailing mixes nicely with a marble feature on the body to create classic chic. It’s portable and rechargeable, too! Because this lamp has a flat back, we recommend using it in a bookshelf or atop a table that is next to a wall. This lamp is 10" in height, 7.125" in width and extends 3.5" from the wall. It gives off 240 lumens at a 3000K color temperature.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Table Lamps |
| Finish: | Brass |
| Designer: | Coco & Dash |
| Family: | Cora |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal, Acrylic, Marble |
| Width: | 7.13 |
| Length: | 7.13 |
| Height: | 9.88 |
| Weight: | 4.4 |
| Shade/Glass Dimensions: | 7.13 x 7.13 x 3.5 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 2.3W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 150 |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | Yes |
by DVI
More options available
1 Review
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Kuzco
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
by Mitzi
by Renwil
by Flow Decor
by Renwil
by Mitzi
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Flow Decor
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by ET2
by Renwil
by Adesso
More options available
by Savoy House
by Renwil
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Mercana
by Visual Comfort Signature Collection
by Dainolite
More options available
by Mercana
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by CWI
by Trio Lighting
by Adesso
by Troy
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Troy
by Adesso
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.