Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
This Savoy House Connor LED bath vanity light brings strong, contemporary style and bright, functional illumination to the vanity. Its integrated LED delivers 2200 lumens at a 3000K color temperature and 90 CRI, bringing clear and flattering light for everyday routines. Finished in Black, Connor measures 5" in height, 30" in width and extends 2.7" from the wall. It is damp area rated, fully dimmable, and can be mounted horizontally or vertically to suit your layout. Part of Lighting Assets, a collection of stylish and practical lighting solutions for every space.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | ETL/CETL |
| Finish: | Matte Black |
| Family: | Connor |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 30 |
| Length: | 2.7 |
| Height: | 5 |
| Weight: | 1.65 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 27W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2200 |
| CRI: | 90+ |
| Beam Spread: | 100 Degrees |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.