Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Savoy House
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Slim and streamlined, the Savoy House Connor LED bath vanity light adds a sleek line of contemporary light above or beside the mirror. Its integrated LED produces 1100 lumens at a 3000K color temperature and 90 CRI, giving you bright, true-to-color illumination that’s ideal for daily grooming. Finished in Black, Connor stands 5" wide, 14.5" high and extends 2.7" from the wall. It is damp area rated, fully dimmable, and can be mounted horizontally or vertically. Part of Lighting Assets, a collection of stylish and practical lighting solutions for every space.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | ETL/CETL |
| Finish: | Matte Black |
| Family: | Connor |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 5 |
| Length: | 2.7 |
| Height: | 14.5 |
| Weight: | 1.21 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 16W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1100 |
| CRI: | 90+ |
| Beam Spread: | 100 Degrees |
| Dimmable: | Yes |
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Hinkley
More options available
by DVI
More options available
by DVI
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by DVI
by DVI
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Russell Lighting
More options available
by Capital Lighting
More options available
by Capital Lighting
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Matteo
More options available
by Russell Lighting
More options available
by dweLED
by Matteo
More options available
by Capital Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Canarm
More options available
by Matteo
More options available
by Artika
More options available
1 Review
by Progress Lighting
More options available
1 Review
by Savoy House
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
1 Review
by Avista Lighting
More options available
by Avista Lighting
More options available
by dweLED
More options available
by dweLED
More options available
by WAC Lighting
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Maxilite
by Quoizel
by Maxilite
More options available
by DVI
More options available
by Capital Lighting
More options available
by Maxilite
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Russell Lighting
More options available
by Russell Lighting
by CWI
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
by CWI
by Russell Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Meridian
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.