Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Savoy House
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The Savoy House Celina Fan D’Lier blooms like a luminous floral sculpture with softly curved petals of frosted sugar glass shimmering against a Noble Brass finish. Twelve included candelabra LED bulbs cast a radiant, welcoming glow while the efficient DC motor quietly circulates air throughout the room. A handheld remote keeps convenience close at hand. Celina measures 30" tall and 32" wide and includes both 4" and 18" downrods. It is part of the exclusive Savoy House Fan D’Lier family - design-forward fixtures that elevate the concept of a ceiling fan with the sophistication of a chandelier.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans with Light |
| Certification: | ETL/CETL |
| Finish: | Noble Brass |
| Family: | Celina |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Width: | 32 |
| Length: | 32 |
| Height: | 30 |
| Weight: | 35.3 |
| Rod Length: | 1x 4, 1x 18; 32° swivel |
| Canopy: | 7.25 x 7.25 x 2.25 |
| Blade Span: | 16 |
| Blade Pitch: | 25.0 Degrees |
| Fan Motor Size: | DC 105 x 65 MM |
| Fan Motor Speeds: | 6 |
| Airflow: | 607 |
| Airflow Efficiency: | 94.8 |
| Control Included: | Yes |
| Blade Finish: | Clear |
| Light Kit: | Yes |
| Bulb Count: | 12 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Wattage: | 4W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 245 x 12 |
| CRI: | 90+ |
| Lifespan: | 15000 hours |
| Dimmable: | Yes |
by Canarm
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Hunter
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Savoy House
More options available
by Kendal Lighting
by Kuzco
More options available
by Alora
More options available
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Savoy House
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Kuzco
by Kendal Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Canarm
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Quoizel
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Maxim Lighting
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Modern Forms
More options available
by Canarm
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Hunter
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Quoizel
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.