Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Savoy House
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Add a luxe, jewelry-inspired statement to your home with the Savoy House Castra Fan D’Lier. Glowing realistic faux alabaster disks bring soft texture and dimension, balanced by an open frame finished in glowing Warm Brass. The integrated LED ensures bright, even lighting and the DC motor enhances efficiency. A handheld remote and 4" and 18" downrods are included. Castra is 29" in height and 30" in width. As part of the Savoy House Fan D’Lier collection, it unites the artistry of a chandelier with the refreshing comfort of a ceiling fan to create an inspired combination of texture, style, and function.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans with Light |
| Certification: | ETL/CETL |
| Finish: | Warm Brass |
| Family: | Castra |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal, Resin |
| Width: | 30 |
| Length: | 30 |
| Height: | 29 |
| Weight: | 30.56 |
| Rod Length: | 1x 4, 1x 18; 32° swivel |
| Canopy: | 7.25 x 7.25 x 2.25 |
| Blade Span: | 18 |
| Blade Pitch: | 15.0 Degrees |
| Fan Motor Size: | DC 70 x 43 MM |
| Fan Motor Speeds: | 6 |
| Airflow: | 1085 |
| Airflow Efficiency: | 47.4 |
| Control Included: | Yes |
| Blade Finish: | Gold |
| Light Kit: | Yes |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 4.5W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 655 |
| CRI: | 90+ |
| Lifespan: | 15000 hours |
| Dimmable: | Yes |
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Alora Mood
More options available
by Canarm
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Hunter
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Savoy House
More options available
by Kendal Lighting
by Kuzco
More options available
by Alora
More options available
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Savoy House
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Kuzco
by Kendal Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Canarm
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Quoizel
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Maxim Lighting
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Modern Forms
More options available
by Canarm
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Hunter
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Quoizel
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.