Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Bring refined presence and refreshing comfort to your space with the Savoy House Canterbury Fan D’Lier. Frosted glass panels glow warmly against the Noble Brass finish, giving the design an elegant, Art Deco–inspired character. Four included LED bulbs provide bright and welcoming illumination while the quiet, efficient DC motor keeps air moving smoothly. A handheld remote offers effortless control over both fan and light. Canterbury is 29" tall and 30" wide and includes 4" and 18" downrods. As part of the Savoy House Fan D’Lier collection, it merges the sophistication of a chandelier with the everyday comfort of a ceiling fan to bring beauty and performance together in a uniquely stylish way.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans with Light |
| Certification: | ETL/CETL |
| Finish: | Noble Brass |
| Family: | Canterbury |
| Style: | Traditional & Classic |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Width: | 30 |
| Length: | 30 |
| Height: | 29 |
| Weight: | 29.83 |
| Rod Length: | 1x 4, 1x 18; 32° swivel |
| Canopy: | 5.87 x 5.87 x 2.12 |
| Blade Span: | 18 |
| Blade Pitch: | 25.0 Degrees |
| Fan Motor Size: | DC 105 x 65 MM |
| Fan Motor Speeds: | 6 |
| Airflow: | 607 |
| Airflow Efficiency: | 94.8 |
| Control Included: | Yes |
| Blade Finish: | Clear |
| Light Kit: | Yes |
| Bulb Count: | 4 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Wattage: | 6W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 420 x 4 |
| CRI: | 90+ |
| Lifespan: | 15000 hours |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.