Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
From Savoy House, the Brookline 1-light outdoor wall light showcases a more contemporary take on classic lantern-style illumination with a central column of clear seeded glass illuminated by integrated LED light. The matte black finish adds versatility. Brookline is 32.25" in height, 12" in width and extends 14" from the wall.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | UL/CUL |
| Finish: | Matte Black |
| Family: | Brookline |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 12 |
| Length: | 14 |
| Height: | 32.25 |
| Extension: | 14 |
| Weight: | 23.23 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 14W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 317 |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.