Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Savoy House
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
From Savoy House, the Brookline 1-light outdoor post light showcases a more contemporary take on classic lantern-style illumination with a central column of clear seeded glass illuminated by integrated LED light. The matte black finish adds versatility. Brookline is 22.50" in height and 7.25" in width.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Post Lights |
| Certification: | UL/CUL |
| Finish: | Matte Black |
| Family: | Brookline |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 7.25 |
| Length: | 7.25 |
| Height: | 22.5 |
| Weight: | 7.96 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 6W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 90 |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | Yes |
by Kichler
by Hinkley
by Progress Lighting
by Progress Lighting
by Canarm
by Elan
More options available
by Kichler
More options available
1 Review
by Acclaim
More options available
1 Review
by Acclaim
More options available
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
More options available
by Troy
by Troy
by Troy
More options available
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
More options available
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
by Troy
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.