Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Soft, shimmering elegance takes center stage in the Savoy House Ashton 5-light Fan D’Lier. Frosted sugar glass petals glow beautifully against a bright Noble Brass finish, creating an uplifting, inviting presence. The built-in fan keeps air flowing gently, adding comfort alongside style. Ashton is 29" tall and 28" wide. It uses five standard size LED bulbs (included) and comes with a handheld remote. Includes a 4" downrod and an 18" downrod. Fan D’Liers are a Savoy House exclusive that reimagines cooling and lighting in one fashionable form.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans with Light |
| Certification: | ETL/CETL |
| Finish: | Noble Brass |
| Family: | Ashton |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Metal, Glass, ABS |
| Width: | 28 |
| Length: | 28 |
| Height: | 29 |
| Weight: | 58.43 |
| Rod Length: | 1x 4, 1x 18; 32° swivel |
| Canopy: | 5.87 x 5.87 x 2.12 |
| Blade Span: | 14 |
| Blade Pitch: | 15.0 Degrees |
| Fan Motor Size: | DC 70 x 43 MM |
| Fan Motor Speeds: | 6 |
| Airflow: | 1222 |
| Airflow Efficiency: | 61.7 |
| Control Included: | Yes |
| Blade Finish: | Gold |
| Light Kit: | Yes |
| Bulb Count: | 5 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Wattage: | 6W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 420 x 5 |
| CRI: | 90+ |
| Lifespan: | 15000 hours |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.