Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Let your lighting become the centerpiece of your room. The simply stunning Savoy House Arlon 10-light pendant makes that possible! Five arms, each topped with two wands of clear bubble glass, emerge from a central hub. The glass is illuminated from within by integrated LED light for an uninterrupted look. Warm brass finish. Arlon is 26" in diameter and has an adjustable height ranging from 12" to 66". Comes with four 12" downrods and one 6" downrod, plus 80" of cord.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | UL/CUL |
| Finish: | Warm Brass |
| Family: | Arlon |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Width: | 26 |
| Length: | 26 |
| Height: | 23 |
| Minimum Height: | 23 |
| Maximum Height: | 77 |
| Weight: | 8.4 |
| Wire Length: | 80 |
| Rod Length: | 4x 12 + 1x 6; 30° swivel | Compatible Rod: 7-EXT-322 |
| Canopy: | 5.13 x 5.13 x 0.88 |
| Bulb Count: | 10 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 2.5W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 800 |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.