Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Savoy House Aries 6-light pendant flaunts a sleek and airy look that creates a robust presence in any space. A bracelet-like open drum shade is adorned with tubes of white opal glass and finished in the rich combination of matte black with warm brass. Integrated LED lights contribute to the sleekness. Aries is 26" in diameter and has an adjustable height ranging from 10" to 130". Comes with 120" of cord.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | UL/CUL |
| Finish: | Matte Black with Burnished Brass Accents |
| Family: | Aries |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Width: | 26 |
| Length: | 26 |
| Height: | 10 |
| Minimum Height: | 10 |
| Maximum Height: | 130 |
| Weight: | 13.5 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | 7 x 7 x 1.38 |
| Bulb Count: | 6 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 7W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1600 |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.