Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Savoy House Amiena Fan D’Lier brings sculptural elegance into motion, with sweeping ribbons in a textured Silver Patina finish that seem to swirl around the light. Integrated LED illumination fills the fixture with a bright, inviting glow, while the efficient DC motor keeps air flowing quietly and smoothly. A handheld remote control adds easy, at-your-fingertips comfort. Amiena is 28" tall and 28" wide and includes both a 4" and 18" downrod. This innovative design is part of the Savoy House Fan D’Lier collection - exclusive creations that fuse the beauty of a chandelier with the refreshing performance of a ceiling fan.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans with Light |
| Certification: | ETL/CETL |
| Finish: | Silver Patina |
| Family: | Amiena |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal, Polycarbonate |
| Width: | 28 |
| Length: | 28 |
| Height: | 28 |
| Weight: | 23.45 |
| Rod Length: | 1x 4, 1x 18; 32° swivel |
| Canopy: | 7.25 x 7.25 x 2.25 |
| Blade Span: | 18 |
| Blade Pitch: | 25.0 Degrees |
| Fan Motor Size: | DC 105 x 65 MM |
| Fan Motor Speeds: | 6 |
| Airflow: | 607 |
| Airflow Efficiency: | 94.8 |
| Control Included: | Yes |
| Blade Finish: | Clear |
| Light Kit: | Yes |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 36W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 845 |
| CRI: | 90+ |
| Lifespan: | 15000 hours |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.