Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Savoy House Abel 1-light sconce flaunts a sleek and airy look that creates a robust presence in any space. A tube of white opal glass is accentuated by ring accents and thoughtful hardware detailing in a rich combination of matte black with warm brass. An integrated LED light source contributes to the sleek style. Abel is 19.5" in height, 5" in width and extends 4" from the wall. Damp area rated.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | UL/CUL |
| Finish: | Matte Black with Warm Brass Accents |
| Family: | Abel |
| Style: | Contemporary & Modern |
| ADA: | Yes |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 5 |
| Length: | 4 |
| Height: | 19.5 |
| Extension: | 4 |
| Weight: | 2.4 |
| Backplate: | 0.88 x 5.13 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 8W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 300 |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.