Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Savoy House Galea 24-light chandelier is a stunning burst of Sputnik style that also features arms topped with glass baubles to bring in even more sparkle. Finished in sleek polished nickel. Chandeliers can be used in a wide variety of spaces, including but certainly not limited to dining rooms, living rooms, great rooms, bedrooms, kitchens, foyers, offices, closets and even bathrooms! The hanging height is adjustable and this fixture can be mounted on a sloped ceiling. Since the bulbs are exposed, try using stylized bulbs (not included) like tubular shape or Edison style for a different look! The polished nickel finish can be matched with nickel hardware or mixed with hardware in other finishes. With its Sputnik allure, Galea is perfect for those who love mid-century modern style, but it’s also a great choice to create pizzazz in contemporary and transitional spaces too. When you choose a Savoy House lighting fixture, you can be certain you've selected a piece that will withstand the test of time.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | UL, CUL |
| Finish: | Polished Nickel |
| Family: | Galea |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal, Crystal |
| Width: | 23 |
| Length: | 23 |
| Height: | 23 |
| Weight: | 8.06 |
| Rod Length: | 7-EXT-109 included: 4 x 12" & 1 x 6"; 30° swivel |
| Bulb Count: | 24 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Wattage: | 25W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.