Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Savoy House
Sale 30% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
A clean elegant ceiling fan light kit in a rich Espresso finish with cream frosted glass.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Fan Light Kits |
| Certification: | UL, CUL |
| Finish: | Estate Brass |
| Family: | Light Kit |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal,Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Width: | 14 |
| Length: | 14 |
| Height: | 4.5 |
| Weight: | 3.92 |
| Bulb Count: | 2 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Wattage: | 6.5W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 600 |
| CRI: | 80+ |
| Dimmable: | No |
by Kichler
by Kichler
by Kichler
by Maxim Lighting
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Modern Forms
More options available
by Modern Forms
More options available
by Meridian
by Meridian
More options available
by Kichler
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
by Savoy House
More options available
by Savoy House
More options available
by Savoy House
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
by Kichler
More options available
by Kichler
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
by Kichler
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.