Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Savoy House
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Large item shipping surcharge $100
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
When you’d like both a stylish chandelier and the cooling comfort of a ceiling fan, choose this Etesian fan d’lier. It’s the perfect combination of practical function and beautiful design for your home. Six graceful, curved arms hold elegant streamlined candle cups, with nicely decorative details. The circular fan housing has a refined, two-tier design and delightful finial and canopy. And the entire structure has a gorgeous burnished russet finish. The six shades are beautiful, too: each has an outer cylinder of clear glass and an inner cylinder of cream-colored glass —allowing glare-free illumination from the included 6W, dimmable LED bulbs. A full function handheld remote is also included, so you have independent control of the light and fan.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans |
| Certification: | UL |
| Finish: | Burnished Russet |
| Family: | Etesian |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Metal,Glass,ABS |
| Shade Material: | Glass |
| Width: | 35.25 |
| Length: | 35.25 |
| Height: | 21.9 |
| Weight: | 38.5 |
| Rod Length: | Downrod included: 1 x 18" |
| Blade Pitch: | 20.0 |
| Airflow: | 1186 |
| Airflow Efficiency: | 30.8 |
| Bulb Count: | 8 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Wattage: | 6W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 500 |
| CRI: | 80+ |
| Dimmable: | No |
by Quoizel
by Savoy House
More options available
by Kuzco
More options available
by Canarm
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Savoy House
More options available
by Hunter
More options available
by Kichler
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Canarm
More options available
by Hunter
More options available
by Generation Lighting
More options available
1 Review
by Maxim Lighting
by Kichler
More options available
by Kendal Lighting
by Canarm
by Generation Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Kichler
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Canarm
More options available
by Generation Lighting
by Kendal Lighting
More options available
by Hunter
More options available
by Kichler
More options available
by Hunter
More options available
by Kichler
More options available
by Canarm
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kichler
More options available
by Maxim Lighting
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.