Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The cutting-edge contemporary look of the Savoy House Dayton ceiling fan brings style to any home! An integrated fan light with frosted white glass and dimmable LED light is included. A cap is supplied too. White finish with white blades. Remote control included.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans |
| Certification: | UL, CUL |
| Finish: | White |
| Family: | Dayton |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal,Glass,Plywood |
| Shade Material: | Glass |
| Width: | 52 |
| Length: | 52 |
| Height: | 14.62 |
| Weight: | 16.72 |
| Rod Length: | Downrod included: 1 x 4.5" |
| Blade Span: | 52 |
| Blade Pitch: | 13.5 |
| Airflow: | 4680 |
| Airflow Efficiency: | 99.57 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 18W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1350 |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.