Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Savoy House
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Simple, rustic style is yours with the unique Savoy House Burgess 8-light linear pendant. It features little more than bare bulbs suspended from cords wrapped around the bar, finished in Durango, but this minimal look makes a big impact! Linear pendant lights are ideal for use over rectangular dining room tables or kitchen islands, but you can also use them in living rooms, great rooms, over pool tables and in media rooms, too. Since the bulbs are exposed, try using stylized bulbs (not included) like tubular shape or Edison style for a different look! The Durango finish pairs nicely with black or bronze hardware, but also can mix with hardware in other finishes. Rustic, industrial and modern farmhouse style spaces are ideal choices for Burgess. When you choose a Savoy House lighting fixture, you can be certain you’ve selected a piece that will withstand the test of time.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Linear Suspensions |
| Certification: | UL, CUL |
| Finish: | Durango |
| Family: | Burgess |
| Style: | Industrial |
| Body Material: | Metal, Nylon |
| Width: | 5 |
| Length: | 42 |
| Height: | 38.25 |
| Weight: | 14.96 |
| Chain Length: | 120 |
| Rod Length: | 2 x 23" |
| Bulb Count: | 8 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Dimmable: | No |
by Alora
More options available
by Kuzco
by DVI
More options available
by DVI
More options available
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Russell Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by ET2
More options available
by Troy
by Maxim Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Capital Lighting
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Z-Lite
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Modern Forms
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
by Modern Forms
by DVI
More options available
by Z-Lite
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Eurofase
More options available
by Modern Forms
More options available
by Quoizel
by Visual Comfort Studio Collection
by Russell Lighting
by SONNEMAN
More options available
by SONNEMAN
by Matteo
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by SONNEMAN
More options available
by Quoizel
by Kichler
More options available
by Quoizel
by dweLED
More options available
by SONNEMAN
More options available
by SONNEMAN
More options available
by ET2
by SONNEMAN
More options available
by SONNEMAN
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
1 Review
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Eglo
by dweLED
More options available
by Kichler
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.