Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Sweeping, arching, elegant arms frame soft, tapered etched glass in the Wisten Collection. Flat steel arms are highlighted by the Brushed Nickel finish on this one-light bath bracket conveying its unique form and structure. Create a designer coordinated look with the extensive collection of Wisten fixtures.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | UL-CUL |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Family: | Wisten |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 4.5 |
| Height: | 8.38 |
| Depth: | 6.25 |
| Weight: | 3.1 |
| Wire Length: | 6 |
| Canopy: | 0.75 D x 7.75 H x 4.5 W |
| Backplate: | 0.75 D x 7.75 H x 4.5 W |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Wattage: | 100 W |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.