Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Four-light linear chandelier is characterized by its unique tulip-shaped glass shades and bold, sculptural design. Rectangular arms flow through the fixture and consist of strap accents. Etched white glass brings out the beauty for this Brushed Nickel fixture while also providing ideal illumination. Wisten Collection can be used to update a single room or an entire home to create a designer coordinated look.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | UL-CUL |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Family: | Wisten |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 12.5 |
| Length: | 35 |
| Height: | 29 |
| Maximum Height: | 79 |
| Weight: | 7.7 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | 4.5 H x 7.75 W |
| Backplate: | 4.5 H x 7.75 W |
| Bulb Count: | 4 |
| Bulb Base: | Candelabra |
| Bulb Wattage: | 60 W |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.