Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The four-light 16-3/4" foyer in the Tally Collection embraces a simplified classic form that is updated with modern inspiration. The open foyer with the four-light cluster offer visual interest and enhance relaxed environments. This simple foyer goes with many styles and families in the Progress Lighting line. Brushed Nickel finish.
Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product or to verify stock availability.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | UL-CUL |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Family: | Tally |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 16.75 |
| Height: | 26.5 |
| Maximum Height: | 101.5 |
| Weight: | 13.84 |
| Wire Length: | 180 |
| Chain Length: | 72 |
| Canopy: | 5.5 D x 1.375 H x 5.5 W |
| Backplate: | 5.5 D x 1.375 H x 5.5 W |
| Bulb Count: | 4 |
| Bulb Base: | Candelabra |
| Bulb Wattage: | 60 W |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!