Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The gorgeous, versatile Rushton three-light bath will feel at home illuminating a bathroom or wall in any industrial and farmhouse setting. A terrific trio of exposed bulbs shine from inside the classic cover of clear glass shades anchored by antique-style sockets. Each bulb dangles from a Black tube arm that stylishly wraps around a mechanical pulley wheel attached to a rectangular, Brushed Nickel backplate for an added pinch of historical elegance.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | cULus |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Family: | Rushton |
| Style: | Industrial |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 24 |
| Height: | 9.5 |
| Depth: | 6 |
| Weight: | 6.67 |
| Wire Length: | 6 |
| Canopy: | 0.75 D x 5 H x 24 W |
| Backplate: | 0.75 D x 5 H x 24 W |
| Bulb Count: | 3 |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Wattage: | 60 W |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.