Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
An intriguing fashion-forward lighting collection, Palacio pairs a Vintage Gold cage with faux white marble accents on the candles for a stunningly elegant design. The four-light Pendant is ideal for a variety of interiors.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Medium & Large Pendants |
| Certification: | cULus |
| Finish: | Vintage Gold |
| Family: | Palacio |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 15 |
| Height: | 26.5 |
| Maximum Height: | 110 |
| Weight: | 6.82 |
| Wire Length: | 180 |
| Chain Length: | 72 |
| Canopy: | 5 D x 0.75 H x 5 W |
| Backplate: | 5 D x 0.75 H x 5 W |
| Bulb Count: | 4 |
| Bulb Base: | Candelabra |
| Bulb Wattage: | 60 W |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.