Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
One-light non-metallic ceiling light with one-piece white acrylic diffuser and scalloped detail. White finish.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Ceiling Lights |
| Certification: | UL |
| Finish: | White |
| Family: | Ceiling Mount |
| Style: | Traditional & Classic |
| Body Material: | Polypropylene |
| Width: | 8.25 |
| Height: | 4.75 |
| Weight: | 1.4 |
| Wire Length: | 6 |
| Canopy: | 8.25 D x 1.5 H x 8.25 W |
| Backplate: | 8.25 D x 1.5 H x 8.25 W |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Wattage: | 60 W |
| Dimmable: | No |
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Dals
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Eurofase
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
by Maxim Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Capital Lighting
by Kuzco
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Capital Lighting
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
by Kuzco
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Hinkley
More options available
by Eurofase
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.