Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
A Black finish complements clear beveled glass in the New Haven outdoor hanging lantern. Durable aluminum construction. Open bottom design allows easy access to replace lamps without removing any pieces. Post, hanging and wall options are available.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Ceiling Lights |
| Certification: | UL-CUL |
| Finish: | Textured Black |
| Family: | New Haven |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Aluminum |
| Width: | 11 |
| Height: | 19.75 |
| Maximum Height: | 95 |
| Weight: | 7.83 |
| Wire Length: | 120 |
| Chain Length: | 72 |
| Canopy: | 0.625 D x 3.75 W |
| Backplate: | 0.625 D x H x 3.75 W |
| Bulb Count: | 3 |
| Bulb Base: | Candelabra |
| Bulb Wattage: | 60 W |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.