Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Landree Collection's Black geometric frame is designed to dramatically surround a white silk shade, presenting depth, dimension and beauty to this one-light mini-pendant. The exaggerated scale and elegant accents are suitable for Modern and Luxury design styles.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Mini Pendants |
| Certification: | cULus |
| Finish: | Matte Black |
| Family: | Landree |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 10 |
| Height: | 11.13 |
| Maximum Height: | 75.5 |
| Weight: | 2.28 |
| Wire Length: | 120 |
| Chain Length: | 8 |
| Canopy: | 5 D x 1 H x 5 W |
| Backplate: | 5 D x 1 H x 5 W |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Wattage: | 75 W |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.