Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Gleeful simplicity defines the Joy Collection. Refreshing and fashionable, arcing forms of metal and fluted glass shades are enhanced by a classic Brushed Nickel finish. This three-light inverted pendant with a truly transitional style is ideal for a variety of interior spaces, including kitchens, dining areas and living rooms.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | UL-CUL |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Family: | Joy |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 19.5 |
| Height: | 24.75 |
| Maximum Height: | 113.75 |
| Weight: | 12 |
| Wire Length: | 144 |
| Chain Length: | 72 |
| Canopy: | 4.9375 D x 0.8125 H x 4.9375 W |
| Backplate: | 4.9375 D x 0.8125 H x 4.9375 W |
| Bulb Count: | 3 |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Wattage: | 100 W |
| Dimmable: | No |
by Kendal Lighting
by ET2
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by ET2
by Maxim Lighting
More options available
by ET2
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Mercana
by Dals
More options available
by Maxim Lighting
by ET2
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Kendal Lighting
by Kendal Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Mitzi
by Hudson Valley Lighting
by ET2
by Maxim Lighting
More options available
by ET2
by Mitzi
by ET2
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by ET2
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Russell Lighting
by Russell Lighting
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.