Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Invite the beauty of light into your home with this Brushed Nickel five-light bath fixture. Invite provides a welcoming silhouette with a unique shade comprised of an inner glass globe encircled by a translucent sheer Mylar shade. The rich, layering effect creates a dreamy look that is both elegant and modern. Offered as a complete collection, the Invite styling can be carried throughout your home or as a focal style in a special room.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | UL-CUL |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Family: | Invite |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 41.5 |
| Height: | 7.38 |
| Depth: | 7.5 |
| Weight: | 7 |
| Wire Length: | 6 |
| Canopy: | 1.125 D x 4.75 H x 7.5 W |
| Backplate: | 1.125 D x 4.75 H x 7.5 W |
| Bulb Count: | 5 |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Wattage: | 100 W |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.