Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
One-light hanging lantern with a Craftsman-inspired modern silhouette, Endicott offers visual interest when both lit and unlit. The elongated frame is elegantly finished with linen glass diffuser.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Ceiling Lights |
| Certification: | UL-CUL |
| Finish: | Textured Black |
| Family: | Endicott |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Aluminum |
| Width: | 7.38 |
| Height: | 15.25 |
| Maximum Height: | 90.5 |
| Weight: | 7.61 |
| Wire Length: | 120 |
| Chain Length: | 72 |
| Canopy: | 5 D x 0.875 H x 5 W |
| Backplate: | 5 D x 0.875 H x 5 W |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Wattage: | 100 W |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.