Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The BriarwoodÕs trademark, barn-inspired, X-brace design makes its mark atop a faux wood, oak painted rectangle in this four-light bath. Four simple arms curve to hold clear, glass shades. An Antique Bronze backplate gives the fixture a final touch of rural farmhouse appeal, making it an optimal choice to hang above a bathroom mirror, in a hallway, or wherever focused light is desired in rustic and farmhouse settings.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | UL/CUL |
| Finish: | Antique Bronze |
| Family: | Briarwood |
| Style: | Farmhouse & Rustic |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 34.75 |
| Height: | 8.25 |
| Depth: | 6.5 |
| Weight: | 10.11 |
| Wire Length: | 6 |
| Canopy: | 1 D x 4.75 H x 34 W |
| Backplate: | 1 D x 4.75 H x 34 W |
| Bulb Count: | 4 |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Wattage: | 60 W |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.