Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Sale 25% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The one-light small hanging lantern from the Botta Collection provides a casual feel to complement interiors and exteriors with vintage flair. Finely crafted accents highlight clear seeded glass.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Ceiling Lights |
| Certification: | UL-CUL |
| Finish: | Antique Bronze |
| Family: | Botta |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Aluminum |
| Width: | 6.25 |
| Height: | 9.75 |
| Maximum Height: | 76 |
| Weight: | 5.62 |
| Wire Length: | 180 |
| Chain Length: | 8 |
| Canopy: | 4.9375 D x 1.5 H x 4.9375 W |
| Backplate: | 4.9375 D x 1.5 H x 4.9375 W |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Wattage: | 100 W |
| Dimmable: | No |
by Hinkley
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Maxim Lighting
by Generation Lighting
More options available
by Hinkley
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Modern Forms
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Hinkley
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Dals
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Eurofase
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
by Maxim Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Capital Lighting
by Kuzco
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Capital Lighting
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
by Kuzco
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Hinkley
More options available
by Eurofase
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.