Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Specifications
Width: 11.75"
Height: 18.25"
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Discover the antique nautical charm of this Bay Court Collection One-Light Foyer Pendant. An etched glass diffuser is surrounded by a water glass gallery for a clean, beautiful design. This contemporary interpretation of a classic light fixture can is ideal for hanging over kitchen islands or in foyers. Great for kitchen islands, on each side of the bathroom mirror and many other areas of the home. One-light 11-3/4" foyer pendant-hanging lantern in a Brushed Nickel finish.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Mini Pendants |
| Certification: | UL-CUL |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Family: | Bay Court |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 11.75 |
| Height: | 18.25 |
| Maximum Height: | 94 |
| Weight: | 18 |
| Wire Length: | 180 |
| Chain Length: | 72 |
| Canopy: | 1.125 D x 5 W |
| Backplate: | 1.125 D x H x 5 W |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Wattage: | 100 W |
| Dimmable: | No |
by Alora Mood
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by ET2
by Kuzco
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by ET2
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Kuzco
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Maxim Lighting
by ET2
More options available
by dweLED
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by ET2
by Russell Lighting
More options available
1 Review
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Canarm
More options available
by Z-Lite
More options available
by Matteo
More options available
by Mitzi
More options available
by DVI
More options available
by Z-Lite
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Quoizel
by ET2
by Russell Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by ET2
by Z-Lite
More options available
by Alora Mood
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Mitzi
More options available
by Canarm
by LitUp Lighting
More options available
by LitUp Lighting
by Maxim Lighting
by ET2
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!