Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Wafer 7" Round LED Surface Mount 3000K 0-10V Dim
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Flush Mounts |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Black |
| Family: | Wafer - 0-10 V |
| Energy Efficient: | No |
| ADA: | Yes |
| Installation Direction: | Wall/Ceiling |
| Body Material: | Aluminum + Polycarbonate |
| Shade Material: | Polycarbonate |
| Glass Type: | White |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 7 |
| Length: | 7 |
| Height: | 0.5 |
| Wire Length: | 6 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | I |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | PCB Integrated |
| Bulb Wattage: | 15 |
| Bulb Voltage: | 120-277 |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1100 |
| CRI: | 90 |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50000.0 hours |
| Dimmable: | 0-10V |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.