Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Matteo
Sign up and save!
Unlock Trade Pricing Learn More
Large item shipping surcharge $100
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Victoria Victoria is a contemporary design with LED lights on both the inside and outside of the Brushed Gold or Black rings. Uncomplicated, refined and on-trend. There is a size to fit all locations – available in single tier in four sizes, double tier in three sizes and three tier version. *Features a 3CCT switch to adjust the 3 selectable colour temperature
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Family: | Victoria |
| Body Material: | Metal |
| Height: | 123 |
| Maximum Height: | 123 |
| Canopy: | 10 x 1.375 |
| Bulb Count: | 2 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | LED |
| Bulb Wattage: | 1 x 40W + 1 x 50W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K - 5000K |
| Lumens: | 6750 |
| Dimmable: | Yes |
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Mitzi
by Corbett
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Mercana
by Corbett
by Corbett
by ET2
by ET2
by ET2
by Hudson Valley Lighting
by Mercana
by Mercana
by Kuzco
More options available
by ET2
by Russell Lighting
by Russell Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Mercana
More options available
by Mitzi
by ET2
More options available
by ET2
by ET2
by Mitzi
by Russell Lighting
More options available
by Mitzi
by ET2
More options available
by Mitzi
by Mitzi
More options available
by ET2
by Hudson Valley Lighting
by Mercana
by Mitzi
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
by Mitzi
by Mitzi
by ET2
More options available
by Mitzi
by Hudson Valley Lighting
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.