Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Saber Sleek, modern, and effortlessly refined, the Saber elongated wall sconce features a softly curved diffuser—available in Matte Black with Smoke Frosted Glass or Matte White with White Frosted Glass—that casts a warm, even glow along its vertical form. Clean metal accents secure the minimalist shade, creating a subtle interplay of light, shadow, and metallic detail. *Features a 5CCT switch on the LED module to adjust the 5 selectable colour temperature
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Matte Black |
| Family: | Saber |
| Body Material: | Metal |
| Shade Material: | Smoke Frosted Glass |
| Width: | 5 |
| Height: | 30 |
| Extension: | 3.375 |
| Canopy: | 4.375W x 24.375H x 1E |
| Shade/Glass Dimensions: | 4.75W x 30H x 3.375E |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | LED |
| Bulb Wattage: | 24W |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.