Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Inspired by the curves of a racetrack, the Yara creates organic minimal ambiance outdoors. With a sleek Matte Black metal frame and delicate Clear Glass accents, this collection adds a simple yet impactful glow to any outdoor space.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black/Clear Glass |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Yara |
| Mounting Location: | Wall Mount Up or Down |
| Body Material: | Aluminum + Glass |
| Shade Material: | Clear Glass Shade |
| Diffuser Material: | Frosted PC |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 4.625 |
| Length: | 4.625 |
| Height: | 7.375 |
| Extension: | 6 |
| Canopy: | D5.125 x E0.625 |
| Base Dimensions: | H0.75 x D2.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 9W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 320lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.