Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Simplistic elegant round six multi LED pendant with three styles of clear outer glass and frosted inner glass each set together as one piece (slender drop, pear shaped and round drop glass shades). New patent pending socket design and Kuzco SSL wire allow this fixture to be 12V AC LED. Metal details in chrome finish. Available in three different glass styled single pendants and a variety of multi-pendant options, see series for full details.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Multi Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Chrome |
| Family: | Victoria |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Shade Material: | Clear Glass Shade |
| Glass Type: | Opal Glass |
| Hanging Type: | Wire |
| Diameter: | 13 |
| Height: | 131 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D13 x H0.875 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 17W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1090lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.