Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Single LED pendant fixture with cylindrical glass shade plus concentric cylindrical diffuse white inner shade. Minimal clear glass styling plus brush-Nickel finish makes Verona suitable for a host of interior applications. The inner shade removes all glare from the LED source and makes Verona ideal for lighting small dining tables - or use in multiples over larger countertops. Verona uses Kuzco SSL braided cable. Available in two sizes, please view series for more details.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Family: | Verona |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Glass Type: | Opal Glass |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 3.875 |
| Diameter: | 3.875 |
| Length: | 3.875 |
| Height: | 12.75 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D4.75 x H0.875 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 11W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 523lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.