Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Introducing Vera, a sleek and modern series of wall/vanity lights that seamlessly embodies our brand's signature style. Crafted with precision, these fixtures feature integrated LED technology that bathes your space in a harmonious, dual-sided illumination, emanating from its slim rectangular frame. The versatility of Vera knows no bounds, as it can be effortlessly mounted either horizontally or vertically to suit your design vision.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Family: | Vera |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | Wall Mount all orientation |
| Body Material: | Aluminum |
| Diffuser Material: | White PC Diffuser |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 37.875 |
| Length: | 37.875 |
| Height: | 4.75 |
| Extension: | 3.25 |
| Canopy: | W4.75 x H4.75 x E0.5 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 38W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1710lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Up/Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.